İngiliz Premier Ligi’nin laneti!

  • Ana Sayfa
  • İngiliz Premier Ligi’nin laneti!
İngiliz Premier Ligi’nin laneti!
İngiliz futbol takımlarına sponsor olan şirketler teker teker batıyor. Şimdi İngiltere bu laneti konuşuyor.Abone olİngiliz futbol takımlarına sponsor olan şirketler teker teker batıyor. FB’li Emre’nin eski takımı Newcastle’ın sponsoru Northern Rock battı. West Ham United’ın sponsoru XL Leisure iflas etti.

Manchester United’ın sponsoru AIG’nin hisseleri Cuma günü yüzde 31’le tarihinin en büyük düşüşünü yaptı. Garmin’in değeri Tuncay’ın takımı Middlesbrough’a sponsor olduğu günden bu yana yüzde 60 eridi

ABD’de geçen yıl patlak veren mortgage krizi her geçen gün yeni bir şirketi yutuyor. Yılbaşından bu yana 11 bankanın battığı, mortgage devleri Freddie Mac ve Fannie Mae’nin kamulaştırıldığı ABD’de “Sıradaki kim?” soruları her geçen gün artıyor. ABD Merkez Bankası’n alaska seo ın (FED) yardımıyla JP Morgan’a satılan yatırım bankası Bear Stearns’ten sonra Lehman Brothers da zor günler geçiyor. Lehman Brothers kendisini alacak bir şirket ararken Washington Mutual ve Merrill Lynch ile ilgili söylentiler de ayyuka çıkmış durumda. Öyle ki Washington Mutual’in bonolarının kredi notu “çöp tahvillerin” (junk) notunun sadece bir kademe üzerinde. Kriz sadece ABD’li şirketleri değil İngiliz şirketleri de vuruyor. Ancak zor günler geçiren hatta batan İngiliz şirketlerinin bir ortak özelliği daha var. Krizin vurduğu bu şirketlerin tamamı İngiltere futbol liginde (Premier Leauge) mücadele eden kulüplerin sponsoru.

İlk olarak Fenerbahçeli milli futbolcu Emre Belözoğlu’nun eski takımı Newcastle United takımının sponsoru Northern Rock iflas bayrağını çekti. İngiltere’nin en fazla mortgage kredisi veren bankası olan Northern Rock, geçen yıl Ağustos ayında küresel kredi sıkıntısı yüzünden büyük bir krize girmiş ve İngiltere Merkez Bankası’ndan acil kredi talebinde bulunmuştu. Binlerce müşteri hesaplarındaki paraları çekince kriz daha da büyümüş ve banka kamulaştırılmıştı.

Tur operatörü sponsor iflas etti

Cuma günü iflas eden İngiltere’nin en büyük üçüncü tur operatörü XL Leisure da West Ham United’ın sponsoru. Şirketin Genel Müdürü Phil Wyatt, Cuma günü yaptığı açıklamada, vardıkları sonucun kendisi için büyük bir üzüntü kaynağı olduğunu belirterek, firmayı kurtarmak için yaptıkları kaynak arayışlarından sonuç alamadıklarını ifade etti. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki 50 farklı ülkede paket tatiller satan firmanın iflasıyla birlikte 21 uçaktan oluşan filosu da uçuşlarını sonlandırdı.

Tuncay’ın sponsoru zorda

Premier Lig’de top koşturan Tuncay Şanlı‘nın takımı Middlesbrough‘un sponsoru olan navigasyon sistemleri üreticisi Garmin de zor günler geçiriyor. Öyle ki Garmin’in hisseleri Middlesbrough’a sponsor olduğu Temmuz 2006’dan bu yana yüzde 60 değer yitirdi. Rus milyarder Roman Abramovich‘in sahibi olduğu Chelsea’nin sponsorluğunu 2005’te üstlenen Samsung’un değeri geçen süreçte yüzde 40 eridi.

İngiliz futboluna sponsor olan şirketler arasında değeri düşmeyen şirket bulmak imkansız. Lig sponsorlarından JJB Sports’un hisseleri yılbaşından beri yüzde 35’ten fazla değer yitirirken, Carlsberg hisseleri son 1 yılda yüzde 22, LG Electronics hisseleri son 3 ayda yüzde 26 düşt

Kategori : SPOR