Sezer çizdi Gül koşa koşa gitti!

  • Ana Sayfa
  • Sezer çizdi Gül koşa koşa gitti!
Sezer çizdi Gül koşa koşa gitti!
Sezen'in görev süresi boyunca bir kere bile gitmediği Söğüt, nihayet Cumhurbaşkanı'na kavuştu.Abone olCumhurbaşkanı Abdullah Gül, 727. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'ne katılmak üzere geldiği Bilecik'in Söğüt ilçesinde Ertuğrul Gazi'nin türbesini ziyaret etti.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu yer olarak kabul edilen Bilecik’in Söğüt İlçesi’nde 727 yıldır devam eden Ertuğrul Gazi’yi Anma Şenlikleri’nin bu yılki onur konuğu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu.

Ertuğrul Gazi’yi Anma Şenlikleri’ne cumhurbaşkanı düzeyinde son katılım 1998’de Süleyman Demirel tarafından gerçekleştirilmişti. Gül’ün sağlık seo selefi A. Necdet Sezer, Söğüt’e gitmek yerine mesaj göndermeyi tercih ediyordu.

Türbenin bahçesine gelişinde Bilecik Valisi Musa Çolak tarafından Cumhurbaşkanı Gül'e Türkmen poşusu bağlandı. Türbede Ertuğrul Gazi'nin ruhuna dua okuyan Gül, türbe özel defterini imzaladı. Gül, deftere şunları yazdı:

''Neredeyse 8 asır önce Selçuklu sultanlarının Ertuğrul Gazi'ye kışlak olarak bağışladıkları Söğüt'te bulunmaktan tarifsiz heyecan duymaktayım. 400 çadırlık aşiretini Söğüt'e yerleştirerek 6 asır hüküm sürecek bir cihan devletinin kurulmasına vesile olan Ertuğrul Gazi, 1281 yılında bu kutlu toprağa defnedildi.

Biz bugün, 727. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri için buradayız. Hepimizin açısından bugünün önemi çok büyüktür. Ertuğrul Gazi, Türk toplumunun her zaman zirvede olan enerjisini bir sinerjiyi dönüştürmüş ve bunu dış düşmana yönelterek hem uzun soluklu Osmanlı Devleti'nin temellerini sağlam atmış hem de torunlarına anlamlı bir yol göstericilikle nasıl davranmaları gerektiğini göstermiştir. Aslında bu, günümüzde bizce de tevarüs edilmesi gereken çok kıymetli bir tecrübedir.

Bu vesileyle anısı önünde saygıyla eğiliyor, kendilerine, soyundan gelen değerli Osmanlı hanedanına ve kutlu arkadaşlarına rahmet diliyorum.''

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra törenlerin düzenlendiği Söğüt ilçe stadyumu etrafına kurulan yörük çadırlarını gezdi. Gül'e yörükler adına ''Hoşgeldin'' çiçeği verildi. Vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılaşan Gül, bir bebeği kucağına alarak sevdi.

Gül, daha sonra stadyuma geçerek, törenlere katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile tokalaştıktan sonra protokol tribünündeki yerini aldı.

Törenler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı

Kategori : POLİTİKA