Kadını en çok kocası dövüyor

  • Ana Sayfa
  • Kadını en çok kocası dövüyor
Kadını en çok kocası dövüyor
Araştırmaya göre kadın en çok şiddeti ayrıldığı ya da halen birlikte olduğu eşinden görüyor.Abone ol

Araştırmaya göre kadın en çok şiddeti ayrıldığı ya da halen birlikte olduğu eşinden görüyor.

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Eskişehir Şubesi ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi ile ortaklığında Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle düzenlenen "Toplumsal Çalışmalar ile Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Projesi" bir ayağı olan "Kadına Yönelik Şiddet Haberlerinin Ulusal Basında Yansıması" çalışması tamamlandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Eskişehir, Kütahya ve Bilecik’te yürütülen çalışmada yerel otoriteler, adli kurumlar, güvenlik sağlayıcıları, eğitim kurumları, sağlık kuruluşları, kitle iletişimi ve sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim ağı amazon seo oluşturuldu.

Projede, Türkiye’nin gelişimi için kadınların toplumsal alanda eşit haklara sahip olmasının yaşamsal bir önem taşıdığı ortak görüşünde hareket edildi. "Toplumsal Çalışmalar ile Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Projesi"nin amacının kadınların güvenliğini sağlayacak koşulları yaratmak, kadına yönelik şiddeti toplumsal bir dönüşüm yoluyla engellemek olduğu bildirildi.

Yasalar, ulusal kanunlar ve evrensel anlaşmalara rağmen devam eden kadına yönelik şiddetin altında yatan nedenlerle mücadele etmek ve bu konuda iletişim ağı içinde yer alan iş ağları içinde, yaklaşık 1000 kişiye çeşitli eğitimlerin verildiği belirtildi.

"ŞİDDET UYGULAYANLAR ERKEK"

Proje kapsamında "Kadına Yönelik Şiddet Haberlerinin Ulusal Basında Yansıması" üzerine de bir araştırma yapıldı.

AÜ İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sezen Ünlü, Prof. Dr. Nazlı Bayram, Yrd. Doç. Dr. Canan Uluyağcı, Yrd. Doç. Dr. Sevil Uzoğlu Bayçu’nun danışmanlığında yürütülen araştırma sonucunda bazı veriler elde edildi.

Ulusal basında tirajı en yüksek olan ilk üç gazete 6 aylık bir örneklem üzerinde araştırma gerçekleştirildi.

Araştırma sonucunda gazetelerin üçüncü sayfalarında kadına yönelik şiddet haberlerinin birinci sayfaya oranla daha fazla yer aldığı belirlendi. Öte yandan, söz konusu haberlerin ağırlık olarak fiziksel şiddet haberlerinden olduğu tespit edildi.

İncelenen söz konusu gazetelerin haber başlıklarında genellikle "tecavüz, aldatma, taciz" gibi cinsel çağrışımlı ifadeler yer aldığı saptandı. Haber başlıklarında şiddet uygulayanların büyük çoğunluğunun erkek olduğu görüldü.

"AYRILDIKLARI EŞLERİ VEYA KOCALARI ŞİDDET UYGULUYOR"

Araştırmada, haber başlıkları ve metinlerinde kadına yönelik şiddet eyleminin nedeni de yer aldı. Söz konusu araştırmada, en sık ifade edilen nedenlerin ekonomik sorunları da içeren sübjektif değer yargılarına bağlandığı tespit edildi.

Araştırmada haber metinlerinde şiddet eyleminin genellikle fiziksel gücü vurgulayan boğmak, dayak atmak, tecavüz etmek, saldırmak gibi sıfatlarla tanımlandığı belirlendi.

Araştırma sonunda, şiddet uygulayan erkeklerin kadına olan yakınlık derecelerine bakıldığında kadınların genellikle ayrıldıkları ya da evli oldukları kocaları tarafından şiddete maruz bırakıldıkları görüldü.Kategori : GÜNCEL