Avrupada kadın hakları geriliyor

  • Ana Sayfa
  • Avrupada kadın hakları geriliyor
Avrupada kadın hakları geriliyor
İsveç de dahil olmak üzere Avrupa'da kadın hakları alanında gerilemeler olduğu belirtildi.Abone ol

Avrupa Feminist Kadın İnisiyatifinin İsveç temsilcisi Maria Hagberg, kadın hakları konusunda örnek olduğu bilinen İsveç de dahil olmak üzere Avrupa'da bu alanda gerilemeler olduğunu belirtti.

İsveç'in Malmö kentinde düzenlenen Avrupa Sosyal Forumu 5. toplantısına katılan Hagberg, "Bu harekete yıllardan beri hepimiz dahil edildik, son yıllarda geriye dönüş olduğ Farmserver unu görüyoruz" dedi.

Geçmişte kaydedilen ilerlemelerin "tehdit altında olduğunu" ve kadına şiddetin İsveç toplumda da arttığını söyleyen Hagberg, 5 yıl önce İsveç'te kadına karşı 20 bin şiddet vakasına rastlandığına, bugünse bu sayının 30 binleri bulduğuna dikkati çekti.

24 yıldır İsveç'te yaşayan İran kökenli eylemci Süleyman Gasemyani de, erkek ile kadın arasındaki eşitsizlikte görülen artışın özellikle kadın göçmenleri etkilediğini belirtti.

Gasemyani, İsveçli yetkililerin ve siyasetçilerin dinlere çok saygı duyduğunu, İslam'ı eleştirmenin tasarlanamaz bir şey olduğunu düşündüklerini, bunu yaparaksa istemeden, kadınları eve kapatan kökten dincilerin ekmeğine yağ sürdüklerini ifade etti.

Kadın haklarının İsveç'te gerilemesinin toplumdaki muhafazakarların artışıyla da bağlantılı olduğunu söyleyen Gasemyani, "2006'da iktidara geldiklerinden bu yana daha da güçlendiler. Bugün 5-10 yıl öncekinden daha fazla din okulu var. Bu okullara yapılan para yardımı daha fazla. Kızlarına, iyi bir kızın evde duran olduğunu öğreten insanlar var" diye konuştu.

Fransız "Laiklik" gubunun temsilcisi Soad Bekkuş ise kadın haklarındaki gerilemenin tüm Avrupa'da görüldüğünü belirterek, "Bunu günlük hayatta da görüyoruz" dedi.

Bekkiş, artık Polonya'da doğum kontrolünün hemen hemen ortadan kalktığı, İrlanda, Malta'da kürtajın cezalandırıldığı örneğini verdi.
Kategori : DÜNYA