Öğrenciler gelir kapısı oldu

Öğrenciler gelir kapısı oldu
Öğrenciler konut sahiplerine gelir kapısı oldu. Konut sahipleri, evlerini artan öğrenci talebiyle artık kişi başı fiyatı uygulayarak kiraya veriyor.Abone ol

Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören 1300 öğrenci, konut sahibi yöre halkının gelir kapısı oldu. Konut sahipleri, evlerini artan öğrenci talebiyle artık kişi başı fiyatı uygulayarak kiraya veriyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 4 bin 200 nüfuslu Burdur'un Ağlasun ilçesinde, üniversite öğrencilerinin sayısının her geçen yıl artmasıyla birlikte ekonomik ve sosyolojik yapıda önemli değişimler yaşanıyor. Mehmet Akif Üniversitesine bağlı Ağlasun Meslek Yüksekokulunun öğrenci kapasitesinin bin 300'e ulaşmasıyla birlikte, küçük bir ilçe olan Ağlasun'da kiralık ev talebi de sürekli artmaya başladı. Ağlasun'da devlete ve özel sektöre ait öğrenci yurdunun olmayışı da kiralık evlere talebi artırdı.

Öğrenci sayısının her geçen yıl artması ve yoğun kiralık ev talepleri, konut sahiplerinin de gelirinin artmasını sağlıyor. Serbest piyasa koşullarında daha fazla geliri hedefleyen ev sahipleri ise 6 ya da 8 öğrenciye birden kiraya verebildikleri evleri sayesinde aylık o google reklamı nasıl verilir rtalama 1200 YTL'ye varan gelir elde ediyor.


-ÖĞRENCİLER GELDİ, MEMURLAR GÖÇ EDİYOR-


Daha önce ilçe halkı tarafından ''tercih edilen kiracı'' konumundaki memurlar ise öğrenci sayısının artmasıyla artık Ağlasun'da tercih edilir konumlarını kaybettiler.

İlçede görev yapan birçok memurun ev sahipleri tarafından yıllık sözleşmesi yenilenmezken, halen oturanların da ''öğrenci kiracı'' tercihi nedeniyle ev sahiplerinin, ''evden çık baskısı'' altında kaldıkları öne sürüldü.

Ağlasun'da 200 YTL civarında kira ödeyen memurların ve diğer vatandaşların, öğrencilerin tercih edilmesi nedeniyle evlerini boşaltmak zorunda kaldıkları ve yakın köy ve ilçelerde ev tuttukları öğrenildi.

AA muhabirinin görüştüğü, Ağlasun Kaymakamı Oğuzhan Bulut, ilçedeki öğrenci kontenjanın artışından yana olmadıklarını belirterek, ''Önemli olan öğrencinin yaşanabilir yerlerde ikametinin sağlanmasıdır. Öğrencilere yönelik yurt, pansiyon gibi mekanların temin ve inşa edilmesinden yanayız'' dedi.


-''GÖÇE ZORLANIYORLAR''


Ağlasun Belediye Başkanı Vedat Eraslan da hızla artan öğrenci sayısının, kiracı Ağlasunlular ile ilçede görevli memurları göçe zorladığını belirterek, ''Öğrenci sayısının artışı, kiracıları zor durumda bırakmıştır. Öğrencinin yoğun olduğu her yerde bu gibi sorunlar yaşanmaktadır'' dedi.

Her yıl artan öğrenci sayısı karşısında kiracıların yüksek kira artışlarıyla karşı karşıya kaldığını dile getiren Eraslan, ''Isparta, Burdur ve Bucak'ta daha düşük fiyata ev bulan kiracılar evlerini şehre taşımak zorunda kalıyor. Hızlı öğrenci artışına paralel olarak ev ve iş yeri kiraları da katlandı. Meslek Yüksekokulu ile değişim yaşayan ilçede, fiyatların artması her kesimi derinden etkiledi'' diye konuştu.

Eraslan, yoğun talep nedeniyle yükselen kiralar karşısında mağdur olan ve kalabalık evlerde yaşamak zorunda kalan öğrencilerin sorunlarına da çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Öğrencilerimizin sorun yaşamaması için bir takım önlemler alıyoruz, ama bunlar yeterli olmuyor. Serbest piyasa koşulları nedeniyle ev sahipleri ile bir araya gelinip çözüm arayışına gitmek, öğrencinin de menfaatine olacaktır. Ağlasun Belediyesi olarak öğrencilerimizin sorunlarıyla mücadeleye her zaman hazırız. Çocuklarımıza yardımcı olmak en büyük gayemizdir.''


-ÖĞRENCİLER DE DERTLİ-


İlçede öğrencilerin tercih edilen kiracılar olmasıyla birlikte memurların ve vatandaşların yaşadığı zorluklara karşın, öğrenciler de kira fiyatlarının katlanarak artmasının sıkıntısını yaşıyor.

Ev kiralarının çok yüksek olduğundan ve bir dairenin kişi başı fiyatı uygulanarak 6-8 öğrenciye birden kiralandığından yakınan Ağlasun Meslek Yüksek Okulu Muhasebe Bölümü 2. sınıf öğrencisi Cansu Kabadayı, yaşadıkları sorunların görmezden gelindiğini anlattı.

Öğrenimi için Ankara'dan geldiğini, ilçede bir ev ve pansiyon dairesinin bin 200 YTL, zaman zaman da bin 500 ile 2 bin YTL'ye kiraya verildiğini belirten Kabadayı, şunları söyledi:

''Evler 6 ile 8 öğrenciye birden kiralanıyor. Her odada 2-3 öğrenci kalıyor. Öğrencilerin bu sorunlarına kimse değinmiyor. Kira rantının yüksek olduğu ilçede öğrencilerin kazanç kapısı olarak görülmesinden şikayetçiyiz. Üniversite öğrencileri, ilçede devlet yurdunun olmaması nedeniyle mecburen yüksek oranlarda kiralar ödüyor ve kalabalık şekilde evlerde yaşamak zorunda kalıyor.''

Meslek Yüksekokulu öğrencisi Savaş Tezgel de ilçeye bir an önce devlet yurdu yapılması gerektiğini belirterek, öğrencilerin yaşadıklara sorunlara çözüm bulunmasını istedi.Kategori : GÜNCEL